sreda, 13. november 2013

SAMOZAVEST






Vsak od nas je že naletel na ljudi, ki so polni samozavesti. Česarkoli se lotijo jim uspe in življenje uživajo s polno žlico. Zdi se, da imajo nekakšno sposobnost, da izkoristijo vsako priložnost, ki jim v življenju prihaja nasproti. 

Kaj je njihova skrivnost, da jim vedno uspe? Strokovnjaki pravijo, da je ključna visoka stopnja samospoštovanja, ki ga gojijo znotraj sebe. Samospoštovanje je občutek vrednosti, ki ga imaš sam o sebi oziroma po domače "koliko daš nase"? Pozitivno samospoštovanje (samovrednotenje) je občutek, da si vreden vseh dobrih stvari v življenju, kot so sreča, krepko zdravje, blagostanje in izpoljnjujoči odnosi. To je enostavno pozitiven občutek o samemu sebi in hkrati neomajano prepričanje, da ti bo uspelo narediti vse za kar se boš zares odločil. 
Velja tudi obratno da ljudje pogosto zbolijo zato ker nekaj v njihovem življenju ne deluje in eden izmed najpogostejših razlogov, da je v njihovem življenju nekaj narobe je negativno samospoštovanje. Takšni ljudje imajo v sebi negativna prepričanja(največkrat nezavedno), prepričani so da nimajo sposobnosti za uspešnost in si ne zaslužijo veliko dobrega v življenju,
Samospoštovanje je sestavljeno iz dveh ključnih delov: 

Prvi je samopodoba, ki tvori temelj, jedro samospoštovanja in 

drugi del je samozavest, ki je prav tako ključni del samospoštovanja in kot tudi samovrednotenja. 

SAMOPODOBA - KAKO VIDITE SAMI SEBE 

Kaj je samopodoba? 

Samopodoba je predstava o tem, kako vidiš samega sebe oziroma kaj verjameš o sebi, kakšen si. Vsak od nas ima dejansko šest samopodob. Imamo telesno samopodobo (govori o tem kako vidiš svojo telesno pojavo), čustveno samopodobo (kakšna čustva gojiš in imaš o sebi), intelektualno samopodobo (kakšne sposobnosti verjameš, da imaš) in socialno samopodobo(kaj si predstavljaš, da drugi mislijo o tebi). Poleg tega Poznamo še "resnično" sampodobo ter "idealno" samopodobo. Resnična samopodoba je vaš pogled na samega sebe prav v tem trenutku. Določa vaše vedenje v vsaki situaciji v kateri se znajdete, vpliva na vaše odnose z drugimi in določa vašo poslovno uspešnost. Idealna samopodoba pa je tista, ki je povezana z vašimi željami - kašni bi radi bili. Vsak od nas ima na globlji ravni mišljenja svoja prepričanja, ki so trajnejša od vsakdanjih misli in občutkov. Ta prepričanja, ki odločno vplivajo na naše dosežke so napogosteje povezana s tem kaj verjameš o sebi ali kako ti "vidiš samega sebe". Pozitivna samopodoba je enostavno to, da znaš sprejeti samega sebe z vsemi svojim dobrimi in manj dobrimi lastnostmi. 

Prepričanja 

So slike, miselni prizori in občutki, ki jih spremljajo. Ustvarimo si jih najpogosteje nezavedno. Veliko uspešnih športnikov, poslovnežov in ljudi, ki so bili zelo uspešni v svojem življenju je izpostavilo kako naša samopodoba lahko pomembno vpliva na prav vse kar počnemo v življenju. Doktor Maxwell Maltz, ki je bil znani plastični kirurg je ugotovil, da so nekateri njegovi pacienti izkusili velike osebnostne spremembe po lepotni operaciji. Nenavadni pa so bili nekateri njegovi primeri, ko tudi po večjih uspešnih lepotnih operacijah pri pacientih ni pripeljalo do razrešitve njihovega pravega problema, še zmeraj so sebe videli kot "grde in neprimerne". Njihova notranja predstava predstava o njih samih, njihova prepričanja o njih samih so ostala nespremenjena in negativna kljub lepšem telesnem videzu. Doktor Maltz je spoznal, da bo za pozitivno spremembo potreben "poseg od znotraj", pripravil jih je, da so naredili spremembe v njihovem odnosu do njih samih, okrepil je njihovo samopodobo. Svoje učinkovite metode spreminjanja prepričanj in vzpostavitve pozitivne samopodobe je opisal v knjigi z naslovom Psiho-kibernetika, ki je bila izdana v številnih državah med drugim tudi v Sloveniji. 

SAMOZAVEST - KAJ VSE ZMOREM 

Kaj je samozavest? 

Samozavest je zelo uporabna stvar. Tisti, ki jo imajo se z lahkoto naučijo novih veščin, sklepajo prijateljstva, imajo srečna razmerja, se hitro prilagodijo spremembam in dosegajo tisto, kar si želijo v življenju. S samozavestjo v življenje enostavno bolj uživamo. Visoka stopnja samozavesti se kaže v prepričanju. Kakršnokoli aktivnost si izberem vem, da se bom dobro odrezal. Pogosto se izkaže, da je oseba samozavestna na enem področju na drugem pa ji primankuje samozavesti. Dviga samozavesti na drugih področjih se lahko naučimo z učinkovitimi psihološkimi tehnikami. Občutke samozavesti iz enega področja se da koristno uporabiti in prenesti na drugo področje kjer čutimo primankljaj. Samozavest je tesno povezana s samopodobo, brez pozitivne samopodobe ne moremo razviti samozvesti. V praksi ju je pogosto težko ločevati tako tesno sta povezani. Zagotovo pa velja, da je zdrava samozavest izvira iz pozitivne samopodobe. 

KAKO PREPOZNATI ZNAKE ZDRAVE SAMOZAVESTI? 

Kaj boste opazili na ljudeh, ki imajo dobro mnenje o sebi in so samozavestni? 

Ena izmed najpogostejših stvari so njihovi odnosi z drugimi. Ti ljudje so sproščeni v družbi drugih, so komunikativni vendar ne težijo k temu, da bi v družbi bili v središču pozornosti. Imajo svoje mnenje vendar znajo sprejemati mnenja drugih, so dobri poslušalci in zato privlačijo ostale v svojo družbo. Samozavestne osebe ne kritizirajo druge in pogosto znanjo mirno prenesti kritiko na svoj račun. Njihova trdnost izhaja od znotraj in niso odvisni od drugih.

Nasprotno velja za osebe, ki komaj čakajo, da vam povejo koliko in kaj imajo, ter koga poznajo "ker so tako uspešni"? Ti ljudje zahtevajo neprestano pozornost, vedno hočejo imeti prav in veliko govorijo, pogosto se arogantno obnašajo. Takšni ljudje hočejo z zunanjim vedenjem ustvariti videz samozavesti, zamešali so zunanji blišč šova za notranjo moč. V resnici tovrstno obnašanje kaže na resen primankljaj samozavesti in slabo samopodobo. Naslednja pomembna značilnost samozavestnih oseb je njihova pripravljenost, da se lotijo vsega kar jim njihova fanatazija naslika. Pripravljeni so tvegati tam kjer se drugi temu izognejo in želijo si izkusiti polnost življenja. 


Samozavest je izjemno pomemben dinamičen psihološki proces v posamezniku, zato njen nastnek ne bi smeli prepustiti naključjem v življenju. Življenje lahko uživaš toliko kot ti dovoljuje tvoja stopnja razvitosti samozavesti. Nizka samozavest je tako kot, da bi se skozi svojo življensko potovanje vozil z zategnjenimi zavorami. Samozavest, ti v življenju daje pogum, da sprejmeš izzive in zaživiš polno življenje. Krepi ti zavedanje, da je učenje vse-življenski proces in da so izkušenje v življenju pot do uspeha in izpolnitve.

Ni komentarjev:

Objavite komentar