petek, 17. november 2017

ZA BOLJŠE ZDRAVJE

Kaj je LECITIN?




Lecitin je zmes fosfolipidov in drugih podobnih snovi ter je ena glavnih sestavin celičnih membran. Sestavljajo ga: fosforna kislina, holin, maščobne kisline, glicerol, glikolipidi, trigliceridi in fosfolipidi.
Prvi, ki je uporabil besedo lecitin, je bil francoski kemik in farmacevt Theodore Gobley leta 1847.. Gobley je izoliral lecitin iz jajčnega rumenjaka ter natančno določil njegovo kemijsko formulo. Označil ga je kot snov, ki omogoči mešanje olja in vode. Ime lecitin izvira iz grške besede »lekithos«, ki pomeni jajčni rumenjak.

Lecitin je naravna maščoba in površinsko aktivna snov, ki jo najdemo v soji, žitaricah, jajčnem rumenjaku in mesu. Lecitin je naravno prisoten v človeških, živalskih in rastlinskih celicah. Pri človeku predstavlja 30% dehidrirane teže možganov in skoraj dve tretjini maščobe v jetrih.
Naravnega lecitina z vsemi koristnimi sestavinami pojemo vse manj, saj sodobna prehrana vsebuje precej predelane hrane: manj kakovostnega mesa, manj bogato hranljivih jajc in precej predelanih mlečnih izdelkov. Telesne celice pa potrebujejo lecitin neprestano, saj je od tega odvisno delovanje številnih procesov v telesu.

Lecitin deluje kot emulgator in stabilizator emulzij, telesu pa pomaga vsrkavati maščobe. Prav tako izboljša metabolizem lipoproteinov v prebavnem sistemu. Zato lahko z njim znižujemo povišane vrednosti lipoproteinov nizke gostote, ki so poznani tudi kot »slab holesterol«. Z njim lahko zdravimo tudi bolezni jeter in izboljšamo spomin ter koncentracijo.

V kakšni obliki se uporablja lecitin?

Lecitin se na tržišču pojavlja v obliki tekočine, kapsul, prahu in granul. Najpogosteje se lecitin uporablja v prehranski industriji, in sicer kot emulgator v proizvodnji čokolade, margarine, majonez in različnih ostalih izdelkov.

Lecitin, kot prehranski dodatek oz. prehransko dopolnilo, je navadno pridobljen iz soje in ima višjo koncentracijo fosfolipidov. Vsebuje še B vitamin in holin.

V kozmetični industriji se sojin lecitin uporablja kot emulgator in stabilizator emulzij. Kot kozmetična sestavina ugodno deluje pri različnih kožnih spremembah (ekcemi in dermatitis). Še posebej koristne so kombinacije z vitaminom E in omega 3 maščobnimi kislinami.

Obstaja tudi sintetična oblika, holinklorid, vendar pa ni primerna za uporabo kot prehranski dodatek ali kozmetično sredstvo.

Lecitin ne povzroča stranskih učinkov, odsvetuje se samo pri potrjeni alergiji na sojine izdelke. Lecitin se ob zaužitju se popolnoma presnovi ali izloči skozi ledvice.

Lecitin je pomemben izvor holina

Naravno je lecitin prisoten v vsaki živalski in človeški celici, zlasti v jajčnem rumenjaku, možganih in živcih. Za naš organizem sta pomembni predvsem glavni sestavini lecitina, holin in inozitol, ki pomagata ohranjati mentalne sposobnosti, izboljšata koncentracijo in spomin. Kot glavni in najpomembnejši vir holina ima lecitin v našem organizmu zelo pomembno vlogo, saj je holin potreben tako za tvorbo nevrotransmiterja (nevrotransmiterji so spojine, ki živčnim celicam omogočajo komuniciranje z drugimi živčnimi celicami, mišicami in številnimi žlezami) acetilholina, kakor tudi kot sestavni del celičnih oziroma vseh bioloških membran.

Ohranja koncentracijo in poveča sposobnost pomnjenja

Acetilholin je pomemben prenašalec vzburjenja med živčnimi stiki, ki igra pomembno vlogo pri prenašanju živčnih dražljajev preko sinaps in iz živčnih končičev v mišičevje. Ima pomembno vlogo v delovanju parasimpatičnega živčevja, uravnavanju kalija v telesu in s tem delovanju srca. Zato se lecitin, kot naraven izvor holina in s tem pomemben vir acetilholina pogosto uporablja kot naravni prehranski dodatek za varovanje živčevja pred motnjami oziroma kot učinkovito prehransko dopolnilo za ohranjanje mentalnih in intelektualnih sposobnosti. Kako pomembna je prisotnost acetilholina za ohranjanje koncentracije in bistrega razuma pove dejstvo, da na primer pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo v večji meri propadejo tiste živčne celice, ki uporabljajo za prenos informacij acetilholin oziroma se zmanjša njihova odzivnost na številne kemijske snovi, ki prenašajo signale v možganih. Posledica izgube živčnih celic oziroma prvi znak Alzheimerjeve bolezni je pozabljivost, nato pa še spomin, zmožnost tekočega spremljanja časa in zmožnost prepoznavanja ljudi, krajev ter predmetov. Pri zdravih ljudeh lecitin spodbuja delovanje možganov in poveča sposobnost pomnjenja, zato se pogosto priporoča kot prehransko dopolnilo šolarjem in osebam, ki opravljajo intelektualno delo.

Lajša bolečine v sklepih

Lecitin pomaga pri delovanju skeletnih in srčne mišice. Zelo uspešno preprečuje ter lajša različne oblike skeletnih in sklepnih težav, tudi jutranjo okornost manjših sklepov ter zmanjšuje deformiranost dlani in stopal. Zato se kot prehransko dopolnilo priporoča tudi starejšim ljudem in športnikom. Ti si lahko z njegovo pomočjo olajšajo bolečine v sklepih, ki so pogosta posledica večjih fizičnih obremenitev ter napornih, vsakodnevnih treningov. Tudi nekateri poklici, ki od človeka zahtevajo težko fizično obremenitev pri kateri je mišično in hrustančno tkivo napeto zaradi prisilne drže, prispevajo k večji potrebi organizma po lecitinu, ki lahko ob rednem, vsakodnevnem jemanju učinkovito pomaga pri ohranjanju zdravih sklepov.

Pomaga zniževati holesterol in preprečuje žolčne kamne

Ker olajša oziroma pospeši razgradnjo in presnovo maščob, se lecitin pogosto uporablja tudi v različnih dietah ter pri osebah z oteženo prebavo maščob. Lecitin v našem organizmu deluje lipotrofno, kar pomeni, da pripomore k izgorevanju maščob za pridobivanje energije oziroma, da varuje jetra pred nalaganjem maščob (trigliceridov). Ker emulgira holesterol in ga na ta način pretvori v vodotopno obliko, ki jo telo lažje izloči, je lecitin pomemben tudi kot prehranski dodatek, ki pomaga zniževati nivo holesterola v krvi ter hkrati tudi prepreči tvorbo žolčnih kamnov.

Lecitin se uporablja tudi za boljšo prebavo

Praktična uporaba lecitina je danes, lahko rečemo skoraj, vsestranska. Pogosto se namreč lecitin omenja tudi kot učinkovito blagodejno sredstvo pri prebavnih težavah, saj naj bi preprečeval napenjanje, pospešil samo peristaltiko in na ta način odpravljal tudi zaprtost. Zato ga priporočajo tudi žolčnim bolnikom, bolnikom s težavami trebušne slinavke in ljudem z motnjami v absorpciji.

Ugodno vpliva na kožo, lase in nohte

Uporabljamo ga lahko tudi pri dermatoloških težavah, kot so izpadanje las, motnje v rasti nohtov ter pri kožnih spremembah (ekcemi, luskavica, nevrodermatitis), kjer ga kombiniramo z nenasičenimi maščobnimi kislinami (omega-3 maščobne kisline) z dodatkom vitaminov E in beta-karotena.

Kot preventiva je še posebej priporočljiv v zimskem času in prehodnih obdobjih

V zimskem času in prehodnih obdobjih je lecitin priporočljiv kot 2 – 3 mesečna kura, predvsem zaradi možnega padca telesne odpornosti in manj raznolike oz. bolj kalorične prehrane v času praznikov in zimskih dni.

Starejšim jemanje lecitina prinaša koristi skozi celo leto

Lecitin ima resnično vsestransko uporabno vrednost, vendar je še posebej priporočljiv za starejše ljudi. Predvsem kot preventiva pri ohranjanju mentalnih sposobnosti in za boljše telesno počutje ter presnovo je nepogrešljiv skozi celo leto.


Ni komentarjev:

Objavite komentar